Časopis Heuréka

Objevte neobjevené! Heuréka - 2. NEJlepší český středoškolský časopis!

Statistika

TOPlist

Novinky

Tvorba časopisu

Pár slov o tvorbě časopisu...

Jak se vlastně vytváří školní časopis Heuréka? Pokud si myslíte, že je to proces vcelku jednoduchý, tak jste na velkém omylu...
Heuréka vychází již pátým ročníkem, proto má již budování základů i pár menších či větších krizí za sebou. Ale vezměme to pěkně od začátku.

Nejdřív si musíte určit, říct a vymyslet, co chcete dělat. Potom musíte vytvořit jakýsi koncept a z něho vycházet. Musíte vymyslet vzhled, logo, design, náplň, obsah a zaměření časopisu. Poté musíte sehnat pár podobných nadšenců, udělat z nich redakci a směle se vrhnout do psaní.

U tvorby časopisu jsou velice důležité termíny a především jejich dodržování. To znamená pravidelné schůze, uzávěkry atp. Bohužel když máte tým lidí, který téměř nemůžete ničím motivovat ani negativně, ani pozitivně, tak je to trošku problém. Proto jsme v Heuréce zavedli alespoň pozitivní hodnocení článků (v podobě jedniček) od profesorů v humanitních předmětech. 

Poté samozřejmě musíte vše zabezpečit vše technicky. Zajistit si software pro tvorbu časopisu. Po mnoha pokusech jsme zjistili, že nám celkem bez problému postačuje Microsoft Office Word 2007 ve spolupráci s grafickým editorem (tady už se jedná o Photoshop). A pak samozřejmě potřebujete internet. Dále musíte zajistit tisk, barvy, papíry. Samozřejmě byste se měli snažit o co nejmenší náklady na tvorbu a v podstatě o co největší zisk.

Heuréka ovšem má minimální náklady, ale také minimální zisk. A veškerý zisk putuje jako dobročinný dar občanskému sdružení MÍSTO.

Pokud máte všechny základní propriety zajištěny, tak už stačí jen psát a otravovat lidi kolem sebe, aby psali a psali..:-) Ale rozhodně to není nic jednoduchého. Redaktor to musí mít v hlavě alespoň trošku srovnané a vědět o čem píše. Nemůže si dovolit psát blbosti, nebo zveřejňovat informace, které se nezákladjí na pravdě.

Když všechno funguje, všichni píší, tak ještě potřebujete časopis také trošku prodat. Chce to nějakou reklamu, poté lidi, kteří se starají o samotnou distribuci a samozřejmě nějakou prezentaci na webu.

Potom přicházejí menší (nechuť redakce psát) nebo i větší krize (obrovská tvůrčí krize, nebo problémy s technikou) problémy... Těch bohužel nikdy není dost, ale život se přeci žije jen jednou a je plný výzev, se kterými si musíme poradit...

Jak se nám to všechno daří? Doufáme, že vzhledem k našim možnostem celkem obstojně.
Ale samozřejmě výsledný verdikt závisí na Vás, čtenářích.

Děkujeme za vaši přízeň a zároveň nezbývá než dodat: Ať nás čtou!A pokud Vás zajímá kdo připravuje náš školní časopis Heuréka, tak si prohlédněte následující odkazy


Vedení časopisu
Redaktoři a redaktorky
Občasní přispěvatelé
Distribuce Heuréky
Podporovatelé časopisu
Žádné komentáře
 
Časopis studentů (a profesorstva) Gymnázia a SOŠPg v Nové Pace... -> Časopis Heuréka byl vyhlášen druhým NEJLEPŠÍM českým středoškolským časopisem! <-